کارمَپ

انجام امور نقشه برداری در  تهران

کاداستر-محدوده‌بندی یا حدنگاری یا کاداستر (به  زبان فرانسه : Cadastre) فهرست نقشه برداری ثبتی میباشد. یعنی آن نوع نقشه‌برداری که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد. کاداستر منبع اصلی داده‌ها در اختلافات و دعاوی بین مالکان زمین است (یا در مورد ایران باید باشد).

نقشه کاداستر نقشه‌ای است که مرزها و مالکیت قطعات زمین را نشان می‌دهد. برخی از نقشه‌های کاداستر جزئیات بیشتری را نشان می‌دهند.، مانند نام ناحیه، شماره شناسایی منحصر به فرد برای هر پارسل ملکی.، گواهی شماره عنوان.، موقعیت ساختارهای موجود، شماره بخش، نام خیابان‌های مجاور، ابعاد مرزها و…

اطلاعات پیمایشی کاداستر اغلب یک عنصر اساسی در سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS). یا سیستم های اطلاعات زمین (LIS) است. که برای ارزیابی و مدیریت اراضی و املاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم و داده ها کاربردهای دیگری نیز دارند، مانند.: ردیابی تغییرات طولانی‌مدت در طول زمان برای مطالعات زمین‌شناختی. یا زیست‌محیطی و…

عملیات تهیهٔ نقشه‌های حدنگاشتی (کاداسترال) را می‌توان در مراحل زیر خلاصه کرد:

تاریخچه

اولین شواهد استفادها از نقشه برداری کاداستر به دوران امپراطوری رم بر می گردد.که امپراطوری برای بازپس گیری زمین های خود اقدام به تهیه نقشه کاداستر نمود. یکی از این موارد در سال 77 میلادی در منطقه کامپانیا رخ داده که در نشان گر سنگی باقی مانده. از آن نام “امپراطور وسپاسیان” برا آن دیده میشود.

با سقوط امپراطوری رم، استفاده از نقشه های کاداستر تا قرن شانزدهم و هفدهم میلادی به شکل کامل متوقف شد. و در قرون وسطا از روش توضیحات مکتوب برای ثبیت حدود اراضی استفاده میشد. با ظهور سرمایه داری در عصر رنسانس در اروپا، مجدد تهیه نقشه کاداستر به عنوان ابزاری. برای تعیین و بیان خصوصیات زمین به عنوان ابزار اصلی تولید .در سرمایه داری (در آن دوران)، مورد توجه قرار گرفت. این امر ابتدا برای تثبیت مالکیت خصوصی در اختلافات اراضی مورد توجه بود ولی در کوتاه مدت. از آن به عنوان ابزاری برای ارزیابی دقیق تر مالیات از طرف دولت مورد استفاده قرار گرفت.


با توجه به اهمیت نقشه های کاداستر و اطمینان از صحت اجرا فرایند. در اکثر کشور ها سازمان های متولی ثبت اسناد مالکیتی. برای انجام صحیح فرایند ها، شیوه نامه های متعددی دارند که صرفا توصیه افراد آموزش دیده. و تعیین صلاحیت شده قرار اجرا است. و نقشه های تولید شده توسط این افراد ارزش حقوقی دارند و با سایر نقشه ها تولید شده. در علوم ژئوماتیک از نظر اعتبار و سندیت متفاوت اند.

متولی این امر در ایران اداره کل کاداستر، زیر نظرسازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشند. 

حد نگاری در ایران – کاداستر

در ایران تهیه نقشه‌های ثبتی بدین صورت است:

عملیات صحرایی که توسط گروه نقشه برداری انجام می‌شود.

عملیات کارتوگرافی که در دفاتر انجام می‌شود.

تأیـید نقشه‌های ثبتی بر عهده سازمان ثبت املاک می‌باشد.

نقشه‌های ثبتی عموماً در مقیاس‌های ۱/۵۰۰ و ۱/۱۰۰۰ ارائه می‌شود.

نقشه‌های ثبتی را می‌توان از راه‌های مختلف دیگر نیز تهیه نمود، از جمله:

به‌وسیلهٔ عکس‌های هوایی و کارتوگرافی

توسط اسکنرهای لیزری و نرم‌افزارهای مربوط

به‌وسیلهٔ دوربین‌های عکاسی بسیار قوی و نرم‌افزارهای مربوط

به‌وسیلهٔ عکس‌های ماهواره‌ای و جُـز اینها

که تمامی روش‌های فوق برای عملیات با متراژ بالا به صرفه و هزینه‌بر می‌باشند. ساده‌ترین و بهترین و دقیقترین روش برای متراژهای نه‌چندان زیاد استفاده از دوربین‌های «توتال» و «جی‌پی‌اس»های دوفرکانسهٔ دقیق می‌باشد.

نقشه نگاری یا کارتوگرافی

نقشه‌نگاری یا کارتوگرافی (به زبان فرانسه : Cartographie)علم و هنر ترسیم نقشه های زمین است. در معنای عام به تمامی.عملیات نقشه برداری (عملیات صحرائی و دفتری و…) نقشه‌نگاری نیز گفته می‌شود. واژه کارتوگرافی از. دو کلمه Carte graphie تشکیل یافته‌است. که Carte یا Cartogram به معنی نقشه (آماری جغرافیایی) و graphie به معنی ترسیم کردن است.؛

بنابراین کارتوگرافی دانش تهیه نقشه است. و از آنجا که نمی‌توان قسمتی از سطح کره زمین را به اندازه واقعی خود بر روی صفحه‌ای تصویر کرد. باید عوارض و پدیده‌های مختلف زمین را به نسبت معینی کوچک نمود. و این عمل براساس مبانی و اصول کارتوگرافی به نحوی انجام می‌گیرد .که کاربران با توجه به نسبت کوچک شده و مشخصات فنی آن بتوانند. به مقدار اصلی کمیت پی‌ببرند. نقشه‌نگاری هنر.، علم و فن تهیه انواع نقشه است که طی مراحل مختلف اندازه‌گیری و محاسبه و ترسیم بخشی .یا تمام سطح کره زمین را بر سطحی مستوی با تکیه بر اصول ریاضی و تناسب هندسی به نمایش درمی‌آورد. تا در ساختار اقتصادی، فرهنگی، دفاع ملی، روابط بین‌الملل، تعلیم و تربیت.، جهانگردی و موارد متنوع دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

مردمان تمدن حاشیهٔ رودهای دجله و فرات و اروند رود جزو قدیمی‌ترین متخصصین درزمینه نگارش نقشه جغرافیایی هستند. مصری‌ها نیز در این مورد جایگاه خاصی دارند. در گذشته نقشه ها با مداد و کاغذ ترسیم می‌شدند ولی گسترش توانایی‌های را، نقشه‌نگاری را دگرگون کرده‌است. هم‌اکنون بیشتر نقشه‌های فنی و تجاری توسط  نرم افزارهای  نقشه‌کشی و نقشه‌نگاری تهیه می‌گردند. در بسیاری از کشورها هنوز هم نقشه‌های جغرافیایی از طبقه‌بندی محرمانه برخوردارند.

اگرچه برنامه گوگل ارث این طبقه‌بندی کلاسیک را تا حدی بی معنا ساخته اما هنوز هم حساسیتهایی روی نقشه‌ها وجود دارد. در زمان‌های قدیم نقشه فقط برای فرماندهان درجه اول یا پادشاهان و رهبران تهیه می‌شد و محرمانه نیز نگهداری می‌شد. اما امروزه نقشه به راحتی در اختیار همگان قرار دارد، حتی نقشه هائی با مقیاس‌های بسیار حساس و دقیق که در آن‌ها پایگاه‌ها، میله‌های مرزی یا نیروهای نظامی قابل مشاهده است .

در بازدید از موزه نقشه‌های قرون گذشته، انسان ناخود آگاه چنان در برابر شاهکار دقت، هنر و آراستگی کار نقشه نگاران باستان شیفته می‌ماند که از هدف واقعی آنان یعنی تقدیم نقشه به پادشاهان و امرا که قلمرو سرزمینی را اختیار و اداره و دفاع از آن را بر عهده داشته‌اند، فراموش می‌نماید.

کاداستر - نقشه بردرای کاداستر

ماده ۱۴۷ – تفکیک – تفکیک آپارتمان – تفکیک زمین – تفکیک ملک – gis – gps – utm- پیاده سازی – تعیین آکس – ترسیم – محاسبه احجام.

انجام کلیه امور نقشه بردای در استان تهران با استفاده از کارشناسان مجرب و با تجربه در امر نقشه برداری. و استفاده از ابزارهای دقیق نقشه بردای. ،سعی و تلاش در دقت بالا و کیفیت مناسب تعرفه خدمات نقشه برداری را ایجاد نموده ایم.

ارتباط با ما: ۰۹۱۲۲۵۴۰۳۵۹

واتس آپ: ۰۹۱۹۸۳۲۴۸۰۳

#مقیاس_نقشه #نقشه #نقشه_توپوگرافی #نقشه_برداری_در_تهران #تفکیت_زمین #تفکیک_آپارتمان #تفکیک_ملک #مقررات_ملی_ساختمان #نقشه_utm #یو_تی_ام #UTM #منحنی_میزان #جی_آی_اس #اتوکد #civil3D

به سایت نقشه برداری کارمَپ خوش آمدید