کارمَپ

انجام امور نقشه برداری در  تهران

نصف النهار مبدأ- نصف النهار گرینویچ- نصف النهار 1 درجه شرقی – نصف النهار 1 درجی غربی

نصف النهار مبدأ به زبان انگلیسی Prime Maridian یک نصف النهار خطی از. طول جغرافیایی در دستگاه مختصات جغرافیایی است. که طول جغرافیایی آن برابر صفر درجه است. نصف النهار مبدأ و نصف النهار مقابل آن در سیستم 260 درجه. یعنی نصف النهار 180 درجه در 180 درجه طول جغرافیایی. یک دایره بزرگ را تشکیل می دهند. این دایره بزرگ زمین را به دو نیم کره تقسیم می کند که بر اساس جهان شرقی و غربی. نسبت به نصف النهار مبدأ نیم کره شرقی و نیم کره غربی نامیده میشود.

بر خلاف استوا انتخاب نصف النهار مبدآ اختیاری است. و در طول تاریخ نصف النهارهای متعددی به عنوان نصف النهار مبدأ مورد استفاده قرار گرفته اند. نصف النهار گرینویچ اکنون نصف النهار مبدأ می باشد.

نصف النهار گرینویچ

نصف النهار گرینویچ یا نیمروزان گرینویچ به آن نصف النهار (خط طولی زمین) گفته می شود. که از رصد خانه ی سلطنتی گرینویچ لندن در انگلستان گذر میکند. طول جغرافیایی نصف النهار مبدأ به عنوان طول جغرافیایی صفر تعریف شده است. این خط فرضی که شرق و غرب را از هم جدا می کند،. به عنوان نقطه ی مبدأ در جهت یابی بر روی کره ی زمین به شمار می رود. و پایه ای برای اندازه گیری زمان محسوب میشود. و تمام مناطق زمانی بر اساس نقطه ی صفر طول جغرافیایی بنیان گذاشته شده اند.

این نصف النهار از قطب شمال آغاز و با عبور از کشورهای زیر به قطب جنوب پایان می یابد.

بریتانیا-فرانسه-اسپانیا-الجزایر-مالی-بورکینافاسو-توگو-غنا-سرزمین شهبانو ماود در جنوبگان

علت قرارگیری به عنوان مبدأ

تا پیش از سال 1882 آشفتگی زیادی در ساعت مورد استفاده در سطح جهان وجود داشت. و هر کشوری پایتخت خود را مبدأ قرار داده و آن را ملاک اندازه گیری زمان می دانست. این موضوع باعث می شد که ساعت های دو کشتی که در اقیانوس در کنار هم قرار داشتند. زمان های متفاوتی را نشان دهند. بنابراین در نشست بین المللی نصف النهار بین 12 تا 22 اکتبر سال 1884 ، تصمیم گرفته شد. که نصف النهار کشوری که دارای امکان و تجهیزات و منابع علمی بیشتری نسبت به دیگر کشورها داشته باشد. به عنوان نصف النهار مبدأ انتخاب شود. بر این اساس، مشخص شد که بریتانیا از دیگر کشورها پیشروتر است و گرینویچ بعنوان نصف النهار مبدأ انتخاب شد.

هیچگونه دلیل جغرافیایی در انتخاب نصف النهار گرینویچ برای مبدأ بدونش وجود ندارد. اروپایی ها تا اواخر قرن هفده نصف النهار خالدات را به عنوان آغاز نیمروزی میشناختند. ولی بعد نصف النهار پاریس مبدأ شناخته شد. و سرانجام در سال 1912 نصف النهار گرینویچ که از لندن میگذرد نصف النهار مبدأ انتخاب گردید. ایرانیها در سال 1768 با توجه به موقعیت سیستان. که چون زمانی آفتاب در نصف النهار آن قرار میگرفت. همه مناطق را روشن میساخت آن را آغاز نیمروزی می دانستند. و سیستان را نیمروز می شناختند.

در ماه اوت سال 2015 دانشمندان اعلام کردند. که در تعیین نصف النهار مبدأ واقع در گرینویچ لندن اشتباه صورت گرفته است. GPS ها مشخص کردند که این محور 102 متر به طرف شرق متمایل است. و بر روی نقطه صفر قرار ندارد. آژانس ملی اطلاعات مکانی دلیل این اشتباه را تأثیر توده های درون هسته زمین. بر روی روش های اندازه گیری قدیمی معرفی کرد. در قرن نوزدهم طول جغرافیایی از روی موقعیت ستارگان. و با بهره گیری از جیوه مشخص شده. بدو ولی توده سنگ های سنگین در هسته زمین جیوه را جذب و از خط افقی منحرف می کرده اند.

نصف النهار 1 درجه شرقی

اولین نصف النهار شرقی از گرینویچ است. که از لحاظ زمانی صفر ساعت و 4 دقیقه. با گرینویچ اختلاف زمانی دارد.

این نصف النهار از قطب شمال شروع و از مناطق. -قاره اروپا-قاره آفریقا-اقیانوس اطلس -. گذشته و به قطب جنوب ختم می گردد.

نصف النهار 1 درجه غربی

اولین نصف النهار غربی از گرینویچ است. که از لحاظ زمانی صفر ساعت و 4 دقیقه با گرینویچ اختلاف زمانی دارد.

این نصف النهار از قطب شمال شروع و از مناطق .- قاره اروپا-قاره آفریقا-. گذشته و به قطب جنوب ختم می گردد.

ساعت مکه

زمان استاندارد پیشنهادی است که از خط طول جغرافیایی مکه،. عربستان سعودی ۳۹ ° 49’34 “E نصف النهار مبدأ گرینویج عبور می کند. تا بعنوان نصف النهار مبدأ باشد. این ساعت بر اساس نصف النهار گرینویچ تقریباً UTC +02: 39: 18.3 خواهد بود.

این پیشنهاد توسط یوسف القرضاوی و دیگر روحانیون مسلمان در دوحه پایتخت کشور قطر . در تاریخ 21 آوریل سال 2008 میلادی برای کنفرانسی با عنوان مکه ، مرکز زمین ، تئوری و تمرین ارائه شده است.

کنفرانس قطر

کنفرانس مکه : مرکز زمین، تئوری و عملی

برگزار شد که متشکل از متکلمان مسلمان و دیگر مقامات مذهبی از سراسر جهان بود. جلسه قطر، نقطه اوج تلاش برای یافتن پاسخ های پرسش های علمی از قرآن و دیگر آیات اسلامی بود.-یک روند به نام اعجاز قرآن _طبیعت شگفت انگیز قرآن. این کنفرانس اعتقاد به این دارد. که کتاب مقدس اسلامی جزئیات علمی ای را نشان می دهد که دانشمندان اسلامی،. به دنبال کشف و انتشار شواهد متنی بر آن هستند.

این کنفرانس یک موضوع شگفت انگیز. چند دهه ای را به تصویر کشیده است، و ادعا می کند که نصف النهار گرینویچ. توسط دوران استعمار انگلیس و تمدن غربی. تحمیل شده است و اسلام بر خلاف سایر ادیان با علم مخالف نیست. بر خلاف دیگر طول های جغرافیایی، مکه در هماهنگی کامل با قطب مغناطیسی شمال است. روحانیون مسلمان این را به عنوان شواهدی از عظمت قبله .- جهت تعیین شده به به سمت مکه آورده اند. که مسلمانان در سراسر جهان باید. در حالیکه که نماز می خوانند، به سوی آن باشند.

ساعت مکه

در 11 اوت سال 2010 – یکم رمضان ،AH 1431- بزرگترین ساعت در جهان – در مکه شروع به کار کرد. برخی از مسلمانان امیداور بودند که ساعت مکه بعنوان منطقه زمانی جهانی تعیین شود. در حالیکه مقامات در اصل اعتقاد داشتند که ساعت ممکن است. به ایجاد مکه بعنوان یک نصف النهار مبدأ کمک کند،. به جای آن به عنوان زمان استاندارد عربستان UTC +3 تنظیم شده است.

دلایل

نصف النهاری که از منطقه مکه عبور میکند کاملاً با شمال مغناطیسی زمین منطبق بوده. و هیچ انحرافی بین شمال جغرافیایی و شمال مغناطیسی. در این منطقه وجود ندارد. این در حالی است که هیچ یک از 359 نصف النهار دیگر واجد چنین شرایطی نیستند. و نصف النهار گرینویچ که بعنوان نصف النهار مبدأ به شمار آمده. و مبدأ سنجش زمان و مکان قرار گرفته حدود 5/8 درجه با شمال مغناطیسی زاویه دارد.

نصف النهار مبدأ- نصف النهار گرینویچ- نصف النهار 1 درجه شرقی - نصف النهار 1 درجی غربی-Prime Maridian-karmap.ir

.ماده ۱۴۷ – تفکیک – تفکیک آپارتمان – تفکیک زمین – تفکیک ملک – gis – gps – utm- پیاده سازی – تعیین آکس – ترسیم – محاسبه احجام.

انجام کلیه امور نقشه بردای در استان تهران با استفاده از کارشناسان مجرب و با تجربه در امر نقشه برداری. و استفاده از ابزارهای دقیق نقشه بردای. ،سعی و تلاش در دقت بالا و کیفیت مناسب تعرفه خدمات نقشه برداری را ایجاد نموده ایم.

ارتباط با ما: ۰۹۱۲۲۵۴۰۳۵۹

واتس آپ: ۰۹۱۹۸۳۲۴۸۰۳

به سایت نقشه برداری کارمَپ خوش آمدید