رقومی سازی اسناد و مدارک گرافیکی

رقومی سازی اسناد و مدارک گرافیکی

رقومی سازی

وسایل پیرامونی که تبدیل سند گرافیکی را به داده های مکانی رقومی امکان پذیر می سازد. رقومی کننده نامیده می شود. وسایلی که استفاده می شوند از :

1- دیجیتایزرهای دستی

یک دیجیتایزر دستی شامل صفحه ی دیجیتایز کننده است. که سند گرافیکی یا نقشه بر روی آن قرار می گیرد. و یک کرسر (چیزی شبیه موس کامپیوتر) دستی که آزادانه حرکت می کند. با یک دستور الکترونیکی مختصات موقعیت کرسر بر روی صفحه دیجیتایزر می تواند. در سیستم مختصات دیجیتایزر ثبت می شود.

دیجیتایزر دستی

2- اسکنر ها

مؤلفه اصلی اسکنر یک سنسور است. که به صورت خطوط موازی سیستماتیک سند گرافیکی را اسکن می نماید. و مقدار نور بازتاب شده یا انتقال یافته (روشنایی) در مناطق کوچک نمونه برداری شده (پیکسل) توسط آشکار ساز اندازه گیری و سپس مقدار روشنایی به عنوان یک عدد رقومی (DN) در مقیاس مفروض ثبت می شود.

در این روش محدوده نقشه به سلول های منظم (پیکسل) تقسیم می گردد. که تمام پیکسلها هم اندازه می باشند. شماره سطر و ستون هر پیکسل، نشان دهنده موقعیت عوارض و عدد رقومی یا مقدار (Value) پیکسل. نمایانگر نوع شیء یا شرایطی است. که در آن موقعیت وجود دارد. در مدل رستر، عوارض به عنوان اشیاء مستقل شناسایی نمی شوند. بلکه به صورت گروهی از پیکسلها با شرایط خاص مشابه. نمایش داده می شوند.

در مورد یک تصویر تک رنگ، یک اندازه گیری برای هر سطح پیکسل انجام می شود. در مورد یک تصویر رنگی ارزش های قرمز، سبز و آبی جداگانه اندازه گیری می شوند. برای منطور های تجسمی ساده، یک اسکنر دفتری استاندارد را می توان مورد استفاده قرار داد. اما اگر عکس های رقومی در فتوگرامتری مورد استفاده قرار گیرد اسکنر با کیفیت بالا متریک لازم می گردد.

اسکنر - Scanner - اسکنر در فتوگرامتری

مواردی که در مورد اسکن کردن باید مورد توجه قرار گیرد، عبارتند از:

در فرآیند اسکن، مرتبط ترین کار تنظیم اندازه دیافراگم اسکن کننده است. که دانسیته اسکن یا قدرت تفکیک اسکنر نامیده می شده. و با واحد نقطه در اینچ (dpi و 1 اینچ = 2.54 سانتی متر) بیان می شود. تنظیم dpi بستگی به جزئیات مورد نیاز برای کاربرد دارد. و معمولاً توسط اسکنر محدود می شود.

قدرت تفکیک اسکنر دفتری حدود 600 نقطه در اینچ (43 میکرومتر) می باشد. در حالی که اسکنر فتوگرامتری ممکن است قدرت تفکیکی در حدود 3600 نقطه در انیچ (7 میکرومتر) داشته باشد.

نوع نقشه (اپک یا ترانسپارنت) در انتخاب نوع اسکنر نیز تأثیر دارد. قدرت تفکیک اسکن عموماً با پله های 0.05mm ( یا حتی 0.025mm) قابل انتخاب است. در اسکنرها این ضریب قابل تنظیم است. و این مسئله نیاز به توجه بسیار دارد. قدرت تفکیک بیش از اندازه زیاد باعث طولانی شدن زمان اسکن و پردازش قابل رقومی شده. در حالی که قدرت تفکیک بیش از اندازه پایین سبب می گردد.

تا خطوط نازک قابل تفکیک نبوده. و خطوط متراکم و به هم نزدیک نیز به طور جداگانه ثبت نگردند. به هر حال تنظیم قدرت تفکیک نهایی به پیچیدگی عوارض و کیفیت خطوط در نقشه اسکن شده بستگی فراوان دارد. برای تعیین بهترین و مناسبترین قدرت تفکیک، یک قاعده ی عملی وجود دارد که عبارت است از:

قدرت تفکیک اسکن باید معادل نصف پهنای نازکترین خط و یا کمترین فاصله بین خطوط باشد.

مثال برای نگاتیو سیاه و سفید 23 × 23 سانتی متر. با اسکن 600 نقطه در اینچ یک فایل با اندازه 5400 = 600 × 9 سطر. و همان تعداد ستون ها نتیجه می دهد.

با فرض این که 1 بایت برای هر پیکسل استفاده شود. (یعنی، 256 سطح خاکستری وجود دارد)، قایل های به دست آمده نیاز به 29 مگابایت از فضای دیسک دارند.

اندازه نقشه، عکس یا سند گرافیکی

اسکنر های معمولی که برای کارهای دفتری بکار برده می شوند. دارای قطع کوچکتر (A4) هستند. و اسکنرهای با اندازه های بزرگتر (A0) نیز وجود دارند. اسکنرهای کوچکتر می توانند. برای اسکن نقشه های کوچک یا نقشه هایی که امکان قسمت کردن آنها به قطعات کوچکتر وجود دارد. مورد استفاده قرار گیرند.

اندازه نقشه - عکس یا سند گرافیکی -رقومی سازی

هنگام اسکن کردن نقشه، باید از صافی و یکنواختی سطح نقشه بر روی صفحه ی اسکنر مطمئن بود. اگر ابعاد نقشه از سطح اسکنر بزرگتر باشد. چاره ای جز تقسیم نقشه به قطعاتی با ابعاد کوچکتر وجود ندارد. این قطعات باید بعد از انجام اسکن به صورت رقومی به هم متصل شوند. یا در مرحله ی زمین مرجع کردن این قطعات به صورت موزائیک در آیند.

حجم حافظه های جانبی

برای ذخیره ی فایلهای حاصل از اسکن و رنگی بودن و یا تک رنگ بودن نقشه. پرداختن به این مسایل از آن جهت حایز اهمیت است. که سبب می شود تا از دستگاههای عمومی یا خاص اسکنر استفاده شود. و این خود عامل تعیین کننده در هزینه رقومی سازی نقشه ها می باشد.

3- صفحات نمایش دهنده محاوره ای

دیجیتایزر کردن از روی صفحه نمایش دهنده نیاز به یک صفحه نمایش دهنده محاوره ای دارد. که دنبال نمودن عوارض نقشه ی نمایش داده شده و جمع آوری مختصات آن را امکان پذیر می سازد. به وسیله ی اپراتوری اجرا می شود. که کرسر روی صفحه نمایش دهنده را بر روی نمایش رستری نقشه از قبل اسکن شده. توسط اسکنر قرار می دهد.

روشهای رقومی سازی

عمل رقومی سازی با استفاده از دستگاه های مختلف و به روش های متنوعی انجام می پذیرد. که هر کدام از این روشها دارای ویژگیهای خاص نرم افزاری و سخت افزاری مخصوص خود می باشند. عموماً چهار روش رقومی سازی برداری وجود دارد. که عبارتند از:

  • رقومی سازی با استفاده از اسکنر.
  • رقومی سازی دستی با استفاده از میز دیجیتایزر.
  • رقومی سازی از روی صفحه نمایش کامپیوتر.
  • تبدیل نیمه خودکار و یا خودکار رستر به بُردار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *